Tulane Home Tulane Shield logo linking to site home page

Committee Memberships 2021-2022

Executive Committee

Kimberly Foster, Dean, School of Science and Engineering
Michael Moore, Chair of Biomedical Engineering
YiPing Chen, Chair of Cell and Molecular Biology
Daniel Shantz, Chair of Chemical and Biomolecular Engineering
Igor Rubtsov, Chair of Chemistry
Carola Wenk, Chair of Computer Science
Joe Bull, Interim Chair of Earth and Environmental Scienc
Keith Clay, Chair of Ecology and Evolutionary Biology
Tai Ha, Chair of Mathematics
Fred Wietfeldt, Chair of Physics and Engineering Physics
Janet Ruscher, Chair of Psychology
Mead Allison, Chair of River-Coastal Science and Engineering
Jill Daniel, Director, Neuroscience Program
Joe Bull, Associate Dean of Research, Faculty Affairs, and Graduate Studies
Marie Dahleh, Associate Dean of Strategic Innovation and Program Development
Beth Wee, Associate Dean of Undergraduate Programs
Sandra Parker, Assistant Dean of Finance and Personnel
Jarmell McGill, Director of Facilities
Michelle Sanchez, Director of K-12 STEM Outreach (ex officio)
Anne Fuselier, Director of Development (ex officio)

Promotion and Tenure Committee

Julie Albert (2021-2022)
Jim Donahue (2019-2022)
Mead Allison (2021-2022) 
Kim O’Connor (2021-2024) 
Lev Kaplan (2020-2023)
Quincy Brown (2020-2023)
Janan Jayawickramarajah (2020-2023), Committee Chair
Gustavo Didier (2021-2024)
Janet Ruscher (2021-2024)

Professor of Practice Promotion Advisory Committee

Robert Dotson (2019-2022)
Caz Taylor (2019-2022)
Michelle Sanchez (2020-2023)
Jeff Agnew (2021-2024)
Ram Mettu (2021-2024)

Curriculum Committee

Katherine Raymond, Biomedical Engineering
Robert Dotson, Cell and Molecular Biology
Katie Russell, Chemical and Biomolecular Engineering
Mark Sulkes, Chemistry
Aaron Maus, Computer Science
Jeff Agnew, Earth and Environmental Sciences
Donata Henry, Ecology and Evolutionary Biology
Mahir Can, Mathematics
Tim Schuler, Physics and Engineering Physics, Committee Chair
Kim Sherman, Psychology
Sara Clark, Neuroscience Program
Joe Bull, Associate Dean of Research, Faculty Affairs, and Graduate Studies
Beth Wee, Associate Dean for Undergraduate Programs (ex officio)
Shelby Wood, Academic Advising (ex officio)
Nicole Westerfield, Registrar

Graduate Studies Committee

Michael Moore, Biomedical Engineering
Laura Schrader, Cell and Molecular Biology
Brian Mitchell, Chemical and Biomolecular Engineering
Bruce Gibb, Chemistry
Aron Culotta, Computer Science
Kyle Straub, Earth and Environmental Sciences
Jordan Karubian, Ecology and Evolutionary Biology
Scott McKinley, Mathematics
Diyar Talbayev, Physics and Engineering Physics
Julie Markant, Psychology
Andrei Derbenev, Neuroscience Program (ex officio)
Joe Bull, Associate Dean of Research, Faculty Affairs, and Graduate Studies
Janet Morgan, Staff, SSE Dean's Office (ex officio)

Grievance Committee

Ron Anderson, Biomedical Engineering
Shusheng Wang, Cell and Molecular Biology
Kyriakos Papadopoulos, Chemical and Biomolecular Engineering, Committee Chair
Joel Mague, Chemistry
Ram Mettu, Computer Science
George Flowers, Earth and Environmental Sciences
Tom Sherry, Ecology and Evolutionary Biology
Dagang (David) Yang, Mathematics
Matt Escarra, Physics and Engineering Physics
Jill Daniel, Psychology

Nominating Committee

Carolyn Bayer, Biomedical Engineering
David Mullin, Cell and Molecular Biology
Kim O'Connor, Chemical and Biomolecular Engineering, Committee Chair
Mike Herman, Chemistry
Zizhan Zheng, Computer Science
Nancy Dawers, Earth and Environmental Sciences
Sunshine VanBael, Ecology and Evolutionary Biology
Lisa Fauci, Mathematics
Doug Chrisey, Physics and Engineering Physics
Jonathan Fadok, Psychology
Kimberly Foster, Dean, School of Science and Engineering

Strategic Initiatives Committee

TBD, Bioinnovation Interdisciplinary Program
Don Gaver, Biomedical Engineering
Jeff Tasker, Cell and Molecular Biology
Dan Shantz, Chemical and Biomolecular Engineering
Janarthanan Jayawickramarajah, Chemistry
Aron Culotta, Computer Science
Keith Clay, Ecology and Evolutionary Biology
Nancye Dawers, Earth and Environmental Sciences
Ricardo Cortez, Mathematics
Jill Daniel, Neuroscience
Doug Chrisey, Physics and Engineering Physics
Jeff Lockman, Psychology
Mead Allison, River Coastal Science and Engineering
Mac Hyman, Center for Computational Science
Joe Bull, Associate Dean of Research, Faculty Affairs, & Graduate Studies
Marie Dahleh, Associate Dean for Strategic Innovation and Program Development
Kimberly Foster, Dean of Science and Engineering

Tulane Accelerated Physician Training Program (TAP-TP) Oversight Committee

Mic Dancisak, Biomedical Engineering
David Mullin, Cell and Molecular Biology
Tom Sherry, Ecology and Evolutionary Biology
Beth Wee, Associate Dean for Undergraduate Programs, Committee Chair
Celeste Lay, Associate Dean, Newcomb-Tulane College
Marc Kahn, Sr. Associate Dean, School of Medicine

Learn More About the Committee

Grand Challenge Scholars Program Steering Committee

Katherine Raymond, Biomedical Engineering
Tim Schuler, Physics and Engineering Physics
Shusheng Wang, Cell and Molecular Biology
Mead Allison, River-Coastal Science & Engineering/Earth & Environmental Sciences
Beth Wee, Neuroscience
Beth Wee (fall 2020), Psychology
Paul Colombo (spring 2021), Psychology

Learn More About the Committee

Past Committee Memberships